Иновативно училище

Учебна 2024/2025 година

„Компетентностно ориентиран STEAM подход в обучението по математика“ – това е проектът, по който ще работи училището през две учебни години – 2024/2025 и 2025/2026 учебна година. През настоящата 2024/2025 учебна година в иновацията са включени всички паралелки от II клас: II „А“ клас – 23 ученици, II „Б“ клас – 23 ученици, II „В“клас – 21 ученици, общо 67 ученици, както и двете групи за ЦОУД във втори клас – общо 41 ученици. Иновацията ще продължи и в трети клас.

Иновацията ще се прилага в избираемите часове по математика с хорариум 2 часа във втори и 1,5 часа в трети клас.
Този иновативен проект е добър пример за това как успешно реализиран „Еразъм+“ проект намира продължение и създадените в него иновативни продукти продължават да се ползват. Осъществява се чрез прилагане на STEAM подходи и учене чрез правене по математика. Учители от училището са участвали в създадени материали за ползване от учители и ученици. Материалите са достъпни в интернет и вече апробирани в училището. Те се състоят от 36 конструктивни плана (модели) за изготвяне на проекти и материали за учители към всеки един от тях. Пряко ангажирани с осъществяването ѝ ще бъдат класните ръководители, преподаващи на паралелките по математика. Тримата учители ще ползват творчески вече наличния инструментариум за учене чрез правене по математика и ще създават и свои материали. Ще създадат поне 10 урока – 6 за ползване в ИУЧ и 4 за занимания по интереси в ЦДО, които в края на периода за изпълнение на иновацията ще бъдат включени в електронно методическо ръководство в помощ на учителите, което ще бъде достъпно за ползване и изтегляне в училищния уеб сайт.
В работата по реализация на иновацията ще бъдат привлечени и двамата учители в групи за целодневно обучение, които в заниманията по интереси да работят по завършване на проекти или по създаване на нови. Те ще работят в екип с класните ръководители и ще включат по 5 занимания в учебен срок или общо 20 учебни часа в годишните си тематични разпределения за двете години. Родителите ще подпомагат своите деца в изследователската работа и в практическите домашни задания.
Интердисциплинарният подход и ученето чрез правене ще допринесат за изграждане на умения за активно учене, усвояване по лесен и забавен начин на математическите понятия и правила, по-високи образователни резултати, по-висока мотивация на учениците и учителите.
Промяната в начина на преподаване в часовете по математика и практическото приложение на теоретичните знания е необходимост в бързо променящия се свят. То ще провокира творческото мислене и креативност на учениците, ще допринесе за преодоляване на страха от математиката.

Първи иновативни уроци:

Г-жа Гълъбина Иванова и нейните ученици от 2. а клас проведоха иновативен урок по разширена подготовка по математика на тема „Везна“. 🎉👏

Във 2.б клас с класен ръководител г-жа Катя Иванова се проведе вдъхновяващ урок, то част от проекта ни за иновативно училище. Урокът бе посветен на красотата на чипровските килими, както и на работата с геометрични фигури. 🎉👏

Във 2 „В“ клас с класен ръководител г-жа Павлина Кирилова се проведе вълнуващ урок по ИУЧ математика на тема „Робот“, който съчета знания, творчество и работа в екип! 🎉👏

🔢🤹 Иновативно занимание по интереси: „Топки за жонглиране“ 🤹🔢в изпълнение на проекта за иновативно училище – ЦДО 2. клас, 1. група с ръководител г-жа Илияна Десева. 📚🎭 Практика, логика и забавление в едно – така учим, докато се забавляваме! 🎉👏

Иновативно занимание по математика: „Флипбук“ 🎬📖се проведе с учениците от ЦДО 2. клас, 2. група с ръководител Виолина Симеонова. Децата се потопиха в света на анимационното изкуство и се изявиха като прохождащи аниматори. 👏👏

Учебна 2021/2022 г.

През  учебната 2021/2022 година ОУ „Л. Каравелов“  е включено в Списъка на иновативните училища и в него се осъществява иновативно екологично обучение. Предназначено е за учениците в  Vа,б,в  клас и се реализира във  ФУЧ, както е заложено в проекта за иновация: Формиране на ключови компетентности по природни науки чрез използване на иновативни методи.  Целта на иновацията е да се интегрират нови методи на преподаване в нетрадиционна среда.   Иновацията  допринася за реализиране на част от оперативните цели, залегнали в Стратегията за развитие на училището в периода 2020 – 2024 г.: повишаване качеството на образованието чрез прилагане на компетентностния подход в обучението, успешно разработване и реализиране на проекти и участие в национални програми на МОН; повишаване на професионалните компетентности на педагогическите специалисти. 

Иновативните методи, практическата им насоченост, екипното планиране от преподавателите на интердисциплинарните занятия  формират компетентностите на участниците в образователния процес и като цяло повишават интереса и качеството на образованието по природните науки. 

 Обединяването на природните науки в комплекс осигурява повече часове за практическа работа, открива взаимовръзката между процеси в природата,  предлага екологични решения.

Интердисциплинарният подход и работата в екипи насърчава учениците да прилагат на практика усвоените знания и умения, спомага за открояване на съдържателни или функционални връзки между процеси и явления, изучавани в различни дисциплини.

През учебната година в училището бяха проведени редица дейности, свързани с иновацията.
            Пътешествието на една капка /Интердисциплинарен урок – Български език и литература, Английски език, География и икономика, Човекът и природата, Компютърно моделиране и информационни технологии/. Учениците разделени по екипи  работят с текст, създават преразказ и превеждат на английски език посланието „Водата е живот“.   Извършват експерименти, свързани с процесите нагряване, изпарение, охлаждане и втечняване и изготвят схема на кръговрат в природата.

Клетката – основна единица на живота /Бинарен урок – Човекът и природата, Математика/. Чрез решаване на  задачи и код за оцветяване учениците посочват основните части на растителна и животинска клетка, правят наблюдения под микроскоп.

Експедиция към центъра на Земята /Интердисциплинарен урок – Човекът и природата, География и икономика, История и цивилизации, Технологии и предприемачество/. В урока учениците създават връзки между вътрешния строеж и външните обвивки на Земята , описват елементи от живота на праисторическите хора  и създават «пещерни рисунки.» Правят експеримент с изригване на вулкан, разпознават пещерни образувания, подреждат пъзел и се поставят в ролята на изследователи на пещери. Изработват карта за видове пустини и тяхното екологично разделение.

Полезни и вредни храни /Интердисциплинарен урок – Човекът и природата, Изобразително изкуство, Технологии и предприемачество/ и др. Екипи от лаборанти, диетолози и художници формират практически знания и отношения към хигиената на хранене и правила за здравословен начин на живот. Провеждат опити за определяне pH на различни течности.

Водата – уникален компонент на планетата Земя /Интердисциплинарен урок – География и икономика, Човекът и природата, Компютърно моделиране и информационни технологии, Изобразително изкуство/. С много експерименти в урока учениците доказват уникалните състояния и свойства на водата за възникването и съществуването на живота на нашата планета. Пътешестват по река Дунав и откриват природни забележителности, работят със Scratch, изработват постери, рисуват „Река в движение“ и др.  

С желание и интерес учениците участват в проекти и конкурси, изработват макети, постери, табла, рисунки, пъзели и др.

Учебна 2022/2023 година